אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

תופעות לוואי של סמים – עד כמה ההתמכרות משפיעה על חיי הסובלים ממנה? 

בימינו, אנשים רבים סובלים מהתמכרות לחומרים נרקוטיים, התמכרות אשר מביאה לשלל תופעות לוואי של סמים, כאלו אשר יכולות אפילו לשנות לגמרי את אופיו של האדם הסובל מאותה התמכרות וכן גם לפגוע בכל חלקה טובה באשר לאיכות חייו. בעוד כי קיים מגוון רחב מאוד של חומרים שיכולים להוביל למצבים של תופעות לוואי של סמים, חשוב מאוד לציין כי אחד מסוגי ההתמכרות הנפוצים ביותר זו התמכרות לאופיאטים, תת-קבוצה של אופיואידים, כאשר בעצם מדובר על תרופות לשיכוך כאבים והרגעה נפוצות בעולם הרפואה עם פוטנציאל התמכרותי גבו במיוחד. אז מהן הדוגמאות הנפוצות ביותר כאשר מדובר על תופעות לוואי של סמים, עד כמה הן חמורות וכיצד ניתן להתמודד איתן במקרים בהם אדם קרוב אליכם סובל מהן? בכתבה זו תוכלו למצוא את כל התשובות. 

 

תופעות לוואי של סמים – דוגמאות נפוצות

  • כושר שיפוט לקוי – כחלק מאותן תופעות לוואי, אדם המצוי בהתמכרות קשה לחומר נרקוטי מסוים יחווה כושר שיפוט לקוי במיוחד, כזה שעשוי לשבש לחלוטין את שיקול הדעת שלו ולגרום לו להתנהג כאדם שונה לחלוטין, זאת מאחר ואותם חומרים נרקוטיים גורמים לאדם המכור אליהם לרכז את כל חייו סביב השגת מנת הסם הבאה שלו, בעוד כי הם גם עלולים לשבש את תפקוד המוח. 
  • התנהגות אלימה – במקרים בהם אדם עובר תהליכי גמילה מהרואין או מחומרים ממכרים אחרים, הדבר מוביל ל"קריזים", תסמיני גמילה חריפים שבאים לידי ביטוי בכאבי תופת ובתחושות קיצוניות של אי-נוחות שגורמות לאדם המכור סבל רב. בשל אותם "קריזים" ותסמיני גמילה, האדם הסובל ממקרים שונים של תופעות לוואי של סמים עשוי להיות הרבה יותר אגרסיבי, בין היתר מאחר והוא מצוי בכאבים בל יתוארים שגורמים לו להיות תוקפני ואפילו מסוכן במקרים מסוימים עבור סביבתו הקרובה. 

 

שורה תחתונה

התמכרות לסמים היא אינה עניין של מה בכך שכן, מדובר על תופעה שפוקדת את חייהם של אלפי אנשים מדי שנה. במידה ואחד מקרוביכם סובל מהתמכרות לסמים או מראה סימנים של התחלת שימוש תדיר, אל תחכו ואל תקלו ראש בעניין – בררו בהקדם אודות מכון גמילה וגשו על מנת לסייע לו בקבלת עזרה עם ההתמודדות עם אותה התמכרות נוראית.