אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

הקשר בין וירוסים להשמנה

וירוס והשמנה

כולנו מודעים לכך שהשמנת יתר הינה מצב בו אנו מספקים לגוף עודף קלורי מאשר הנדרש עבורו בפועל. ככל שזהו המצב, ניתן לשלוט בהשמנת יתר ולהוריד במשקל על ידי ביצוע פעילות גופנית והגבלה קלורית. אך מה עושים כאשר העלייה במשקל נובעת ממקור אחר לגמרי שאינו צפוי? למשל, וירוס הגורם להשמנה? על הקשר שבין וירוסים להשמנה וכיצד התגלית הזאת עשויה לשנות את כללי המשחק בכל הקשור לטיפול בהשמנת יתר, תלמדו מייד.

 

הכירו את Adv36

האם אי פעם התקררתם והרגשתם שמשום מה אתם עולים בקלות רבה יותר במשקל במהלך המחלה? דעו לכם כי זה בהחלט יתכן! צוות מדענים חקר ומצא כי עכברים שהיו נגועים בווירוס שכיח ביותר בשם Adenovirus-36, שגורם לתסמינים דמויי התקררות באדם, העלו במשקלם בין 50 ל-150 אחוזים תוך מספר שבועות בלבד. תגלית זו העלתה את ההשערה, שייתכן כי חלק מן האנשים עולים במשקל וסובלים מהשמנה עקב הידבקות ויראלית שגורמת להם לכך. וירוס ה-Adv36 אינו חדש למדע וידוע שהוא נוכח גם בבני אדם וכאמור, גורם לתסמינים של התקררות, גרון אדום, נזלת, שיעול ולעיתים גם שלשולים וכאבי בטן. כעת, מסתבר שייתכן שמי שהתקרר למעשה גם אולי נדבק בווירוס הגורם לו להשמין!

 

כיצד Adv36 גורם להשמנה?

המחקר גילה ומצא כי תאי השומן בגוף אהובים מאוד על הווירוס Adv36. וירוס זה משחרר את המטען הגנטי שלו בתוך התאים ולמעשה מתחיל לגרום להם לפעול מעט אחרת ממה שהורגלו עד כה, בין היתר להיות הרבה יותר יעילים בהפיכת גלוקוז לרקמת שומן. בנוסף, קיימת השערה כי הווירוס גורם להיווצרות של יותר תאים פעילים מתאי גזע בתוך רקמת השומן, כך שכמותם גדולה יותר מאשר לפני ההדבקה. התוצאה היא השמנה. להרחבה בנושא, לחץ כאן.

 

הגוף מזהיר אתכם!

תופעה ידועה היא שבזמן שאנחנו חולים, בין היתר בשל התקררות, הגוף שלנו מעוניין לנוח ואנו חשים כל מיני תסמינים שמפחיתים לנו את התיאבון – נזלת, אובדן חוש טעם, כאבי בטן ותופעות אחרות שהופכות את האוכל לפחות מזמין. ניתן לומר כי הגוף שלנו מנסה להקדים תרופה למכה ולמעשה מזהיר אותנו ואומר – "יש לכם וירוס השמנה במערכת! תאכלו פחות אחרת תשמינו!". בשורה התחתונה, ייתכן שאובדן התיאבון הזמני שאנו חשים בזמן הדבקה ויראלית מסביר את התגלית לגבי וירוס ההשמנה.

 

כיווני מחקר מבטיחים שיטפלו בהשמנת יתר

האם ניתן לנצל את התגלית לגבי הווירוס הזה בעתיד? ובכן, אם אכן חלק גדול מאוד מהאוכלוסייה עולה במשקל בשל הדבקה ויראלית, ניתן לחשוב על פתרון שיוכל למנוע את התופעה עוד בשלבים המוקדמים ביותר לפני התרחשותה. במילים אחרות, אם יימצא חיסון לווירוס ה- Adv36, נוכל לתת אותו כבר משלב הילדות, למנוע את ההדבקה בו מראש ולחסוך הרבה מאוד דיאטות ונזק בריאותי שנובע מהשמנת יתר. כמובן שאין הדבר אומר כי השמנת יתר אינה תלויה גם באדם ובאורח חייו, ולכן מומלץ מאוד בכל מקרה להקפיד על תזונה נכונה, ביצוע פעילות ספורטיבית ובין היתר להתרחק מכל מי שמתעטש לידכם, פן תידבקו, בווירוס ההשמנה הנורא.