אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

הקשר בין תזונה נכונה למצב נפשי

אפשר לומר שגוף האדם מורכב מהגוף הפיזי והגוף הנפשי. שני אלו משפיעים ממגוון של מצבים ותהליכים ביניהם רמות הסטרס שבגוף שלנו, איכות וכמות השינה בכל לילה התזונה שלנו, הפעילות הגופנית אותה אנו מבצעים ועוד… קיים קשר ישיר בין האוכל אותו אנחנו צורכים ביום יום, לבין המצב הפיזי והנפשי שלנו. שאנחנו אוכלים תזונה נכונה, אנחנו פחות עייפים, יותר אנרגטיים וכתוצאה מזה יותר רגועים, פחות לחוצים. מדוע? זה מאוד פשוט. אלפים אם לא עשרות אלפים של מחקרים מראים את הקשר הישיר בין הגוף שלנו לבין הנפש ולא סתם גם הרפואה הקונבנציונלית וגם הרפואה המסורתית מעידות על כך.

 

כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה שתומכת במצב הנפשי שלנו

בהיותכם מקפידים על תזונה נכונה לאורך זמן ונמנעים מאכילת מזונות המכילים כמויות אדירות של סוכרים, שומנים, חומרים משמרים וכדומה, אתם למעשה תומכים בגוף שלכם ובמה שקורה בו. אתם מחזקים את המערכת החיסונית וכך מפחיתים את הסיכון למחלות חורף ואלרגיות, אתם מחזקים את מערכת הלב וכלי הדם וכך מפחיתים את הסיכון לחלות במחלות לב, אתם מחזקים את העצמות, השרירים, שומרים על המפרקים שלכם ולמעשה כל הגוף עובד טוב יותר. יש כל מיני דרכים לשמור על תזונה נכונה כמו למשל להזמין מדי שבוע משלוח של פירות וירקות עד הבית וכך קל יותר לשלב פירות וירקות בתוך התזונה שלנו.

 

תזונה המעודדת רוגע ומצב נפשי תקין

אין ספור מחקרים מראים את הקשר הישיר בין אכילת מזון מהיר המכונה גם ג‘אנק פוד לבין דיכאון. כולנו רוצים שמצב הרוח שלנו יהיה טוב. כולנו רוצים להיות רגועים יותר, שמחים יותר, אנרגטיים יותר. בהיותנו אוכלים הרבה ירקות, פירות המכילים כמות גבוהה של נוגדי חמצון, בהיותנו אוכלים מזון מלא, נוצר אפקט נוגד דיכאון. אותם נוגדי חמצון מסייעים הן בהגנה על מערכת העצבים והן בהגנה על מערכת החיסון. בנוסף, קיים קשר ישיר בין אכילת מזון מעובד להיווצרות בעיות קשב וריכוז. מומלץ להעשיר את התפריט בלחם מלא

 

אז מה כן כדאי לאכול

בבוקר כדאי להקפיד על אכילה של אגוזים, פירות ואם רוצים לשלב עם זה משקה שיבולת שועל או יוגורט (עדיף עיזים או כבשים). ניתן גם להמיר ארוחה זו בשייר מתפוחים עם כפית של שקדייה ומעט מים. לאחר מכן אפשר לבחור בשתי פרוסות לחם מלא בשילוב טחינה, אבוקדו ועלים או ירקות. בצהריים למשל, אפשר להקפיד על אכילה של מרקים עשירים כמו מרק בטטה וכתומים נוספים, מרק עדשים או מרק קטניות. לארוחת ביניים בחרו בפרי שאתם אוהבים או בשני תמרים למשל ובערב – סלט ירקות גדול בשילוב מעט גבינה, ביצה קשה או טונה. אם אתם חשים רעב בלילה, שתו חליטה ללא קפאין.