אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

סיטי לב – לאבחנה מידית והצלת חיים

אין ספק כי אחד האיברים הכי חשובים בגוף האדם הלב. הלב אחראי על אספקת הדם והחמצן אל כל האיברים והתאים בגוף האדם ובלעדיו, אנחנו פשוט לא יכולים לתפקד. בשורות הבאות נציג בפניכם את כל מה שצריך וכדאי לדעת על סיטי לב.  סריקת CT משתמשת בקרני רנטגן כדי לראות אזורים פרטניים בגוף. סריקות אלה משתמשות בכמויות בטוחות של קרינה על מנת ליצור תמונות מפורטות, שמסייעות לרופא לזהות בעיות כלשהן. סריקת סיטי לב מתבצעת כדי לראות את הלב וכלי הדם.

איך הבדיקה מתבצעת ולמה ?

במהלך הבדיקה, מוזרק צבע מיוחד לזרם הדם, ובשלב הבא ניתן לראות את הצבע תחת מצלמה מיוחדת בבית חולים או במרכז בדיקות. סריקת CT לב נקראת גם אנגיוגרפיה CT כלילית כשהיא מיועדת לראות את העורקים שמובילים דם ללב. במקרים אחרים, נדרש צנתור וירטואלי מחיר שניתן לתיאום במסגרת קופות החולים אם הבדיקה מוגדרת כמצילת חיים.

הרופא עשוי להזמין בדיקת CT לב כדי לאתר מצבים מסוימים, כולל:

  • מחלת לב מולדת, או מומים מולדים בלבד.
  • הצטברות חומר קשה שנקרא רובד שומנים שעשוי לחסום את העורקים הכליליים.
  • פגמים או פגיעה בארבעת המסתמים הראשוניים של הלב.
  • קרישי דם בחדרי הלב.
  • גידולים בלב.

בדיקת סיטי לב היא בדיקה נפוצה לאנשים שסובלים מבעיות לב. הסיבה לביצוע הבדיקה היא כדי לאפשר לרופא לחקור את מבנה הלב וכלי הדם הסמוכים מבלי לבצע חתכים כלשהם.

הכנה לבדיקה

בדיקת CT לב מתבצעת במחלקה הרדיולוגית של בית חולים או במרפאה שמתמחה בהליכי אבחון. בחלק מהמקרים, הנבדק מקבל חוסם בטא לפני הסריקה. תרופה זו מאטה את תפקוד הלב, כך שניתן לצלם תמונות ברורות. דיסקים קטנים שנקראים אלקטרודות מונחים על החזה על מנת להקליט את הסריקה.

טכנאי הרדיולוגיה מחדיר קו תוך ורידי לווריד כדי שניתן יהיה להזריק את הצבע הרדיואקטיבי לזרוע. אתם עשויים להרגיש חום לזמן קצר או לחוות באופן זמני טעם מתכתי בפה כאשר הטכנאי מזריק את הצבע.

מהלך בדיקת סיטי לב

לפני תחילת הסריקה, הנבדק שוכב על שולחן בדיקות, ולעתים הוא נדרש לשכב בתנוחה מסוימת. הטכנאי עשוי להשתמש בכריות או ברצועות על מנת לוודא שהנבדק נשאר במיקום הנכון מספיק זמן כדי להשיג תמונה איכותית. במקרים אחרים הנבדק מתבקש לעצור את הנשימה במהלך סריקות בודדות קצרות, שנמשכות רק עשר עד עשרים שניות.

כדי להתחיל את הסריקה, הטכנאי מעביר את שולחן הבדיקות, באמצעות שלט מחדר נפרד, למכונת ה-CT. ברוב המקרים הנבדק עובר דרך המכונה מספר פעמים, והטכנאי מתקשר איתו דרך אינטרקום.

סיום הבדיקה

לאחר סבב סריקות, הנבדק עשוי להתבקש להמתין מספר דקות כשהטכנאי בודק את התמונות כדי לוודא שהן ברורות מספיק על מנת שהרופא יוכל לקבוע את האבחנה. כל הבדיקה אינה אמורה להימשך יותר מעשר דקות.

מה קורה לאחר בדיקת CT לב?

לאחר ההליך, הנבדק יכול להמשיך בשגרת היום. הצבע ייצא באופן טבעי מהגוף, ושתיית כמות גדולה של מים תסייע בהאצת התהליך הזה. קבלת התוצאות מבדיקת סיטי לב אינה לוקחת זמן רב, והרופא עובר עם הנבדק על התוצאות.

איך מבצעים בדיקת+ סיטי לב?

בעיקרון, כמו רוב הבדיקות אותן עלינו לבצע במדינת ישראל יש שתי אפשרויות. אפשרות אחת היא לגשת לאחד ממכוני הסיטי בקופת החולים בה אתם חברים. הבעיה עם מכונים אלה היא שלפעמים התורים ארוכים ואנו צריכים לבצע את הבדיקה באופן דחוף. במקרים כאלה, ניתן לפנות למכונים פרטיים ולבקש החזר דרך קופת החולים או דרך הביטוח הפרטי.