אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

עבודה עם נוער בסיכון – אילו סוגים של עבודות יש?

במדינת ישראל חיים מספר רב של נערים אשר מוגדרים כבני נוער בסיכון. בני נוער בסיכון במדינת ישראל, הם בני נוער אשר מגיעים ממגוון רחב מאוד של רקעים, ערים בארץ, גילאים, מוצא, וכיוצא בזאת. בנוסף, יש לא מעט סיבות אשר יכולות להוביל לכך שאדם יהיה מוגדר בתור נוער בסיכון. עבודה עם נוער בסיכון נחשבת לאחת מהעבודות הכי מתגמלות והכי מספקות מבחינה עצמית – מדובר על עבודה משמעותית, עבודה שנותנת ערך מוסף לחיים, וכיוצא בזאת. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע נוסף על עבודה מול נוער בסיכון.

מי מוגדר בתור נוער בסיכון?

נוער בסיכון נכללים תחת קבוצה רחבה יותר של אנשים שחיים במצב של מצוקה. אותה המצוקה, מעמידה את אותם בני הנוער בסכנה ממשית, בעיקר כאשר הם חיים לצד המשפחה שלהם אשר אינה מהוה סביבה בטוחה ותומכת. בדיוק בגלל זה, עבודה כזו היא עבודה סופר משמעותית. לעתים קרובות, אנשים שעובדים מול נוער בסיכון נכנסים נעליים של אח גדול, אמא, מורה בבית הספר, וכיוצא בזאת. תוכלו לקרוא עוד על נוער במצוקה בישראל בכתובת הבאה –  guy.org.il.

מה כוללת עבודה מול בני נוער בסיכון?

יש לא מעט עבודות שעשויות לכלול עבודה מול נוער בסיכון – החל מעובדים סוציאליים, עבודה בתור מדריכים, עבודה בתור חונכים אישיים, וכיוצא בזאת. בנוסף, ניתן להתנדב לפני הצבא בעבודה עם נוער בסיכון, בלא מעט ארגונים שונים הנמצאים ברחבי הארץ. יש לא מעט תכונות חשובות שאדם שעובד מול בני נוער בסיכון צריך להחזיק בהם, לרבות התכונות הבאות – רגישות, גישה לבני נוער, הכלה, רצון לתרום ולהתנדב, רצון לעבודה בסביבה משמעותית, וכיוצא בזאת.

עם אילו קשיים צריכים להתמודד נערים ונערות בסיכון?

הקשיים הם רבים ומגוונים. מסוג הדברים שילדים ובני נוער רגילים לא צריכים להתמודד איתם כלל וכלל, או לחילופין, צריכים להתמודד איתם, אבל לא בעוצמות ובמידות הללו. מדובר בקשיים בלתי רגילים כמו קשיים חברתיים, קשיים רגשיים, קשיים התנהגותיים, קשיים שקשורים לרגשות וחוסר יכולת לווסת את עצמם בצורה מיטיבה. ילדים ובני נוער הנמצאים בסיכון חווים גם קשיים בהיבט הלימודי, שכן פעמים רבות הם פותחים פערים עצומים בהשוואה לבני הגיל שלהם, פערים שהם מאוד מתקשים להשלים אחר כך. מעבר לזה, אותם בני נוער, הרבה פעמים מרגישים תחושות קשות שהם לא אמורים לחוות בעוצמות הללו כמו רגשות אשם קשות, רגשות קנאה קשים, רגשות לפעמים עד לכדי מצבים שהם רוצים להיעלם מהעולם ואפילו חלקם חושבים על התאבדות. אם אתם מזהים בן או בת נוער שגדלה תחת תנאים לא פשוטים של אלימות, של התעללות, של בעיות רגשיות ובעיות התנהגות, כדאי ואף ניתן לסייע ולתמוך במגוון דרכים.