אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

טיפים לשינה בריאה

כולנו יודעים ומרגישים את ההבדל בין התחושה וההרגשה שלנו בגוף אחרי שנת לילה טובה, איכותית רציפה, לבין לילה שבו בקושי הצלחנו לעצום עין. כולנו יודעים איך זה לישון ולקום בלי ששום דבר כואב לנו בבוקר, שאנחנו יכולים לתפקד כמו שצריך, עם ריכוז מלא ואנרגיות גבוהות, לעומת קימה עם כאב גב, כאב ראש או כל דבר אחר שמונע מאיתנו לתפקד כרגיל. לשנת הלילה השלכות רבות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. שינה חשובה לבריאות הפיזית והנפשית שלנו. בשינה מתרחשים אינספור תהליכים פיזיולוגיים, ביוכימיים, ביולוגיים והורמונליים. אם גם לכם חשוב לישון טוב בלילה, הפוסט הבא עם טיפים לשינה בריאה בדיוק בשבילכם!

 

שינה טובה מתחילה ממזרן איכותי

אחד הדברים הכי חשובים בהיבט של שינה איכותית, רציפה, לאורך זמן, עם כמה שפחות כאבים הוא המזרן עליו אתם ישנים. איך תדעו אם הגיע הזמן לרכוש מזרן חדש? הנה כמה סימנים:

  • לא רכשתם מזרן למעלה מ-8 שנים- אם זה המקרה, קופון פנדה יאפשר לכם לרכוש מזרן איכותי במחיר מעולה. מזרן מומלץ להחליף כל 6-9 שנים במקסימום ולכן אם אתם ישנים על מזרן בלוי, ישן או שפשוט כבר לא נוח לכם, זה הזמן לרכוש מזרן חדש.
  • אתם קמים עם כאבים בכל בוקר- יכול מאוד להיות שהגוף שלכם לא מקבל את התמיכה שהוא זקוק לה. אם אתם מרגישים שאתם קמים בכל יום עם כאבי גב, כאבי כתפיים או צוואר, יכול מאוד להיות שהמזרן שלכם פשוט לא מתאים לכם. לאו דווקא זה אומר שהמזרן ישן, יכול להיות שהוא קשה מדי או רך מדי בשבילכם ושווה לבדוק את זה.
  • אתם מתעוררים בלילה לא מעט – נדודי שינה הם תסמין מוכר לאנשים הסובלים מבעיות שינה. אם אתם שמים לב שאתם קמים לא מעט במהלך הלילה ומתקשים להירדם, יכול להיות שהבעיה היא דווקא במזרן שלכם.

 

הרגלי שינה בריאים מייצרים שינה בריאה

איך תדעו שההרגלים שלכם לא תומכים בשינה טובה ובריאה?

  1. תזונה- יש לא מעט דברים שקשורים בתזונה שלנו ויכולים בעקיפין או באופן ישיר לפגוע באיכות השינה שלנו. למשל, אנשים שאוכלים את ארוחת הערב שלהם בסמוך לשינה, הרבה פעמים לא מבינים למה הם מתעוררים במהלך הלילה ויש לזה קשר ישיר. בלילה מערכת העיכול שלנו צריכה לנוח ולכן שווה שלא לאכול אוכל כבד בסמוך לשינה.
  2. קפאין ואלכוהול – צריכה מוגברת של משקאות ומזונות המכילים קפאין ואלכוהול עלולים לפגוע באיכות השינה. מומלץ שלא לצרוך יותר מ-2 כוסות קפה במהלך היום, בטח שלא בסמוך לשינה, כלומר מומלץ לסיים את המזונות והמשקאות האלה מקסימום עד השעה שלוש אחר הצהריים.
  3. שעות שינה קבועות – במידת האפשר, כדאי לשמור על שעות שינה קבועות ואם ניתן עדיף ללכת לישון מוקדם, מקסימום עד 22 בלילה ולקום מוקדם. שינה בשעות מאוחרות, גם היא עלולה לפגוע ולשבש את איכות השינה שלכם בטווח הרחוק. אם אתם עובדים במהלך הלילה, שווה להשלים את שעות השינה החסרות לכם במהלך היום.
  4. פעילות גופנית – ביצוע פעילות גופנית כחלק בלתי נפרד מאורח החיים שלנו חשוב מאוד לשמירה על הבריאות הפיזית וגם הנפשית, אך חשוב לדעת כי במהלכה הגוף מפריש הורמונים וחומרים המעוררים את הגוף ומכניסים רמות גבוהות של אנרגיה. לכן, מומלץ לבצע את הפעילות בבוקר, בצהריים או אחר הצהריים ולא לצאת לריצת 10 ק“מ בשעה שמונה בערב.

 

מעבר לכל הטיפים לשינה בריאה, תרופות אותן נוטלים באופן קבוע, לחץ וסטרס, סביבה מרובת מסכים – כל אלה עלולים לפגוע באיכות השינה שלנו ושווה לנטרל אותם.