אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

פסיכודרמה לילדים

עולם הטיפולים לילדים עשיר ומגוון מתוך רצון ושאיפה להציע מגוון רחב של אפשרויות טיפוליות לכל בעיה או מצב שמתעוררים, בכל גיל של הילדים. הנחת היסוד היא שילדים שיתפתחו בצורה תקינה, שלווה ורגועה וכמובן בסביבה שתואמת את המציאות שלהם ותאפשר להם להיות ילדים – יגדלו להיות מבוגרים אחראיים, בוגרים וכאלה שיוכלו לנהל חיים שגרתיים ונורמטיביים. אחת מהאפשרויות הטיפוליות המוצעות והפופולריות היא טיפולי פסיכודרמה שבאופן יחסי מתאימה מאד לילדים מפני שאפשר להתאים אותה לכל ילד באופן אישי. צריך שהילד ישתף פעולה עם מי שמבצע את הטיפול ויש חשיבות גבוהה לניסיון רב ככל האפשר של אותו מטפל. שיטת טיפול זו מבוססת על משחק שבאמצעותו יכול הילד לחשוף את מה שהוא חווה, רואה או מרגיש בצורת משחק וכך האווירה הטיפולית הרבה יותר נוחה וקלילה.

 

איך מתוודעים למטפלים בפסיכודרמה?

חשוב מאד לפנות אל איש מקצוע מנוסה ומיומן ככל האפשר, זאת בכל תחום טיפולי ופסיכודרמה בכלל זה. באתר האינטרנט המטפל אפשר גם להבין לעומק איך פועלת השיטה ועל אילו עקרונות היא מבוססת וגם למצוא אנשי מקצוע מוכשרים ומנוסים בשיטה, על פי אזור גאוגרפי רצוי. כך אפשר לקבל את ההחלטה על אופן הטיפול הכי טוב בילד המדובר. חשוב לוודא שמדובר באדם שיש לו ניסיון עם ילדים בגיל המדובר וכמובן שההורים יפגשו איתו בטרם הוא יתחיל את התהליך עם הילד שלהם. כך הם יוכלו לקבל מושג על הניסיון שלו ויחסי האנוש שלו, לשמוע על התהליך הפרטני ועל הדרך שבה הוא מבצע את התהליכים עם הילדים ולבסוף הם יקבלו את ההחלטה לתת אור ירוק ולצאת לדרך. המטפל יידע לדבר עם הילדים, להסביר להם במילים שלהם מה הם עומדים לעשות ויידע לעשות שימוש בעולמות התוכן שלהם כדי להגיע לליבם וכך ללבן את הנושא אשר בגינו הביאו אותם לטיפול הזה.

 

היתרונות של טיפול פסיכודרמה

טיפול עומק נפשי או רגשי בילדים הוא תהליך מורכב ובשונה מאנשים מבוגרים – הילדים לא תמיד יכולים להבין שקורה משהו שדורש טיפול. יתכן גם מצב שבו יהיה מדובר בילדים צעירים במיוחד שכלל לא יוכלו להבין את העניין הטיפולי והמבוגרים שסביבם, לרבות ההורים, אנשי החינוך ואנשי הטיפול יצטרכו לפעול בדרך עקיפה ולגרום להם לפתוח את ליבם ולתמלל את מה שקורה להם. הפסיכודרמה מבוססת על משחק וכך הילד יכול לחשוף נושאים בלי להבין שבעצם מדובר בנושאים שקשורים ישירות אליו. מהסיבה הזאת הפסיכודרמה היא שיטה טובה ויעילה עבור פעוטות וילדים צעירים. היא יכולה במקרים מסוימים גם להתאים לילדים בוגרים יותר או אפילו בני נוער במידה והם נמשכים לתחום של משחק, העמדת פנים ומשחקי תפקידים. העיקר הוא להגיע לעיקר ולעומק העניין אשר בגינו פונים מלכתחילה לטיפול.