אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

רשלנות רפואית בהריון – כל מה שצריך לדעת

במדינת ישראל בה נולדים כ-500 ילדים ביום, רשלנות רפואית בהריון היא אינה נדירה במיוחד. ייעוץ גנטי כושר, מום שלא אובחן בבדיקה מקדימה, פענוח חלקי של תוצאות בדיקה, ייעוץ גנטי כושל ועוד שורה רחבה של תרחישים שונים. במילים אחרות – רשלנות רפואית בהריון הוא מושג שמונה בתוכו מגוון מקרים, זאת בעוד כי חלקם נוגעים ליולדת, חלקם לתהליך הלידה ולכולם יחיד, השלכות רחבות על גורל המשפחה. מיותר לציין כי תביעה לא תוכל להחזיר את המצב הקודם, אך באותה הנשימה, יש לזכור כי במידה והתביעה מתקבלת, הרי שהדבר יוכל לסייע למשפחה בשעת ההתמודדות עם המצב החדש. אז מהי רשלנות רפואית בהריון, מתי כדאי לפנות לשירותיו של עורך דין ומהן הסיבות שגורמת לתביעות בתחום זה? על כך במאמר הבא.

 

אז מהי רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות רפואית בהריון היא הגדרה להתנהלות רפואית אשר חורגת מהסטנדרט הסביר בעולם הרפואה, אשר גרמה לנזק. במובנים של הריון, ברוב המקרים יהיה מדובר על היעדן אבחון של מצבים מסוכנים או לחילופין מצבים שהיה צריך להתייחס אליהם, ולא באמת קיבלו התייחסות בעקבות רשלנות מטעמו של הצוות הרפואי. זאת בעוד כי במהלך ההריון ישנם לא מעט מצבים בהם הצוות הרפואי חייב לשים לב לכל כרגי. כך למשל, במסגרת ביצוע בדיקות אולטראסאונד, בדיקות דם, בדיקות מוניטור וכיוצא בכך. 

 

הסיבות שגורמות לתביעות רשלנות רפואית בהריון

העילות העיקריות לתביעה בגין רשלנות זו מתחילות להיווצר בשלבים יחסית מוקדמים. זאת בעוד כי אפילו ייעוץ גנטי רשלני שגרם להימנעות מביצוע בדיקות ספציפיות יכול לבסס תביעה שכזו. לאחר ההתעברות ויחד עם הכניסה להריון, על האישה לבצע מעקב אצל רופא נשים. זאת בעוד כי במקביל, מבצעת האישה סדרת בדיקות שמטרת העיקרית הינה לעמוד על התפתחות ההריון, בין אם מדובר על בדיקות כמו שקיפות עורפית, סקירת מערכות, דיקור מי שפיר, סיסי שיליה וכיוצא בכך. למעשה, כל אחת מהבדיקות הללו יכולות להוביל לתוצאות לא תקינות שעשויות להצביע על בעיה אפשרית שיכולה להוות בסיס לתביעת רשלנות רפואית בהריון בעתיד. 

 

מתי מומלץ לפנות לעורך דין?

המועד בו נכון לפנות לשירותיו של עורך דין לצורך קבלת ייעוץ משפטי הוא המועד בו הגעתם למסקנה כי אתם אכן סבורים שקיימת רשלנות רפואית במקרה הספציפי שלכם, אם בין אם התחלתם לשאול את עצמכם איך מחשבים אובדן כושר עבודה ובין אם עלתה לראשכם כל שאלה אחרת שעשויה להעיד על העובדה כי אתם אכן מאמינים כי התרחשה רשלנות רפואית, הרי שאין כל טעם להמתין עם הפנייה לעורך דין למטרת בחינת המקרה. במילים אחרות – הואיל ובחינת קיומה של עילת התביעה בגין רשלנות רפואית יכולה לקחת לא מעט זמן, הרי שנכון להתחיל בתהליכי הבירור בהקדם האפשרי, במטרה להימנע מסיכונים כמו התיישנות, שיהוי וכדומה.