אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

גלאוקומה מה זה ומה הטיפולים הקיימים?

המונח גלאוקומה הוא מונח כללי שמשמש לתיאור קבוצת הפרעות עיניים שפוגעות בעצב הראייה. זוהי הצורה הנפוצה ביותר של נזק לעצב הראייה שמוביל לאובדן ראייה. ברוב המקרים, נוזל מצטבר בחלק הקדמי של העין, ומפעיל עלה לחץ, שפוגע בהדרגה בעצב הראייה. אז אם אתם תוהים לגבי גלאוקומה מה זה, חשוב שתדעו שההיבט העיקרי של התופעה הוא לחץ תוך עיני.

מהו עצב הראייה?

יש אנשים שאצלם לחץ העיניים הוא תקין והם עדיין סובלים מגלאוקומה. כשהמצב אינו מטופל או אינו מבוקר באופן נכון, הוא עלול להוביל לאובדן ראייה קבוע ובלתי הפיך, למצב של ניוון רשתית או לעיוורון. גלאוקומה היא בעיית עיניים נפוצה שקשורה לגיל ונחשבת לגורם השני לעיוורון אחרי קטרקט.

עצב הראייה חיוני לראייה תקינה. הוא שולח אותות מהרשתית, שהיא רקמה עצבית בחלק האחורי של העין, אל המוח, שמסתמך על האותות האלה על מנת ליצור דימויים.

מי עלול לחלות?

גלאוקומה עלולה להשפיע על אנשים מכל המינים, אבל הסיכון עולה עם הגיל. אנשים עם סוכרת נוטים פי שניים לחלות בה, וגורמי סיכון נוספים כוללים:

  • היסטוריה משפחתית של גלאוקומה – אם ידוע לכם כי לאחד ההורים או הסבים שלכם יש את המחלה כדאי להקפיד להיבדק בזמן משום שבדיקה המתבצעת על ידי רופא מומחה, הרבה פעמים יכולה לסייע ולעצור את התקדמות המחלה.
  • רוחק ראייה או היפראופיה.
  • שימוש ארוך טווח בקורטיקוסטרואידים.
  • קוצר ראייה.
  • פציעת עין קודמת.
  • ניתוח קודם בעין.

מהם סוגי הגלאוקומה?

קיימים מספר סוגים, שכוללים:

זווית פתוחה

סוג נפוץ ביותר, שמתרחש כשמשקעים זעירים מצטברים בתעלות הניקוז של העין וסותמים אותה בהדרגה, למרות שנראה שהתעלות מתפקדות כראוי.

במשך חודשים או שנים, המשקעים גורמים להצטברות נוזלים ולהפעלת לחץ על עצב הראייה. המחלה עלולה שלא להיות מאובחנת במשך שנים מכיוון שלרוב האנשים אין תסמינים.

זווית סגורה

נקראת גם גלאוקומה מסוג זווית צרה. סוג נדיר זה מופיע ברוב המקרים באופן פתאומי וחמור, שמתרחש כאשר הזווית בין הקשתית, החלק הצבעוני של העין ששולט בחשיפה לאור, לבין הקרנית, החלק החיצוני הצלול של העין, צרים מדי.

כתוצאה מכך, תעלות הניקוז נחסמות, מונעות יציאות נוזל מימי מהעין וגורמות לעלייה חמורה בלחץ העין. התסמינים, כולל כאבי עיניים וראש, עלולים להיות חמורים ולדרוש טיפול רפואי מידי.

לחץ תקין

לאנשים רבים יש מצבים של נזקים לעצב הראייה, גם כשלחץ העין קין או אינו גבוה במיוחד. מצב זה נקרא גם גלאוקומה במתח נמוך והוא נפוץ יותר בקרב אנשים ממוצא אסיאתי.

מומים מולדים

יש תינוקות שנולדים עם תעלות ניקוז שאינן נוצרות כראוי ברחם. הרופא עשוי להבחין בתסמיני גלאוקומה של תינוק בלידה, או שהסימנים עשויים להיות בולטים במהלך הילדות. מצב זה נקרא גם גלאוקומה בילדות.

האם גלאוקומה משפיעה על שתי העיניים?

רוב האנשים מפתחים את המחלה בשתי העיניים, למרות שהשלבים הראשונים של המחלה עלולים להיות חמורים יותר בעין אחת.

עם גלאוקומה בזווית פתוחה, לעין אחת עשוי להיות נזק בינוני או חמור, בעוד שהעין השנייה עשויה להיות מושפעת קלות. עם הזמן, המחלה פוגעת בשתי העיניים.

בכל אופן, אחד הדברים הכי חשובים הן במחלות עיניים באופן כללי והן שמדובר בגלאוקומה בפרט זה אבחון מוקדם של המחלה. ככל שרופא עיניים מומחה, יצליח לאבחן את המחלה מוקדם יותר, ככה ניתן יהיה להתאים תכנית טיפול אופטימלית בהתאם לחומרת הבעיה וכך לעצור את קצב ההתקדמות שלה ולהפחית משמעותית את התסמינים המתלווים למחלה.