אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

פנימייה

בכל רחבי הארץ יש סוגים שונים של פנימיות ולכל אחת מהן המטרות שלה או הנסיבות אשר בגינה ילדים ובני נוער מגיעים לחיות בה. יש פנימיות של נוער בסיכון, כלומר של בני נוער שהוצאו מהבית שלהם לאחר שהבית לא סיפק עבורם עורף נורמטיבי להתפתחות של שגרת חיים תקינה ונורמלית, יש פנימיות שממוקמות בערים מבוססות ומתקדמות ולשם מגיעים תלמידים מישובים מוחלשים יותר על מנת ללמוד בבתי ספר מובילים ומתקדמים ולהשיג תעודת בגרות טובה ומכובדת ויש פנימיות שמגיעים אליהן באופן יזום ומתוך רצון ללמוד במסגרת שמציעה תוכנית לימודית ייחודית. לכל פנימייה יהיה הצביון שלה והאופי שלה וכמובן שיהיו בה אנשי המקצוע הנדרשים על מנת לתת את המענה הדרוש לבני הנוער והילדים שמתגוררים בה. הפנימיות הידועות יותר הן אלה שמיועדות לנערים ונערות בסיכון ויש לפנימיות תפקיד מהותי בעיצוב חייהם של בני נוער אלה.

 

מי עובד בפנימייה של נוער בסיכון?

נערים ונערות בסיכון – כשמם כן הם, הם מגיעים לפנימייה וצריך לסייע להם להרכיב מחדש את החיים שלהם, לתת אמון בבני אדם, לראות את האור שבקצה המנהרה ולאמץ גישה חיובית ואופטימית כלפי החיים בכללותם. אפשר למצוא שם גם אנשי מקצוע כמו עובדים סוציאליים, מדריכי נוער, מורים או אנשי חינוך ובמקרה הצורך גם מומחים מהתחום של בריאות הנפש – פסיכולוגים או פסיכיאטרים. מעטפת כזאת של אנשי מקצוע ומומחים ומנוסים בתחומם יכולה לסייע מאד בהשגת המטרות אשר לשמן מלכתחילה הגיעו אותם נערים ונערו לפנימייה, כל אחד מהסיבות האישיות והייחודיות שלו. כך תותאם תוכנית השיקום והסיוע לכל אחד ואפשר יהיה אט אט לראות את ההישגים ואת העזרה בדמות שיקום החיים והתחלת ניהול חיים נורמליים ונורמטיביים כאחד – רכישת חברים חדשים, מתן אמון בבני אדם, השתלבות בחברה ובמעגלים הקרובים, שמירה על קשר עם בני משפחה ככל שזה מומלץ ומתאפשר וכמובן הצלחה בלימודים וביסוס התשתית לחיים בוגרים עצמאיים ואחראיים.

 

החשיבות של החיים בפנימייה

ברגע שנערים ונערות בסיכון נלקחים מהבתים שלהם בשל החשד שאין זו המסגרת המשפחתית הטובה והמתאימה ביותר עבורם הרי שיש חשיבות לכך שהם ישוכנו בפנימייה שבה הם ירגישו בטוחים ויוכלו להחזיר אט אט את החיים שלהם למסלול המטיב, או לבנות את החיים שלהם מההתחלה. לכל אחד ואחת ההתחלה עלולה להיות קשה ומאתגרת אך ללא ספק עם הזמן יהיה קל יותר להבין שהחיים בפנימייה הם הדבר הטוב ביותר שהם יכולים לקבל ואחרי תקופת הסתגלות, מאתגרת ככל שתהיה, תגיע רווחה נפשית ורגשית לא קטנה. דווקא הניתוק מהבית והמשפחה שגרמו לנזק הוא ניתוק חשוב מאד שבזכותו אפשר להתרכז בכאן ובעכשיו תוך כדי הסתכלות קדימה ויצירת חזון של החיים שיגיעו לאחר השיקום ובניית האמון בחזרה.