אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

למה פריחה אלרגית נוצרת ואיך מטפלים בה?

כשאנחנו מדברים על אלרגיות, עלינו קודם כל לדעת ולהבין שאלרגיה היא תגובה קיצונית, כלומר תגובת יתר של המערכת החיסונית של גוף האדם שלנו כנגד חומרים שונים הנמצאים או נכנסים לגוף שלנו, כאשר חומרים אלה לא מאיימים באמת על גוף האדם. כתוצרה מאלרגיות ניתן לחוש לעתים קרובות פריחה אלרגית, וקיימים גם תסמינים נוספים עליהם נרחיב בכתבה זו. כיצד ניתן כיום לאבחן אלרגיה? מהן דרכי הטיפול המוכרות והנפוצות לטיפול כנגד אלרגיות? כל זאת ועוד, תוכלו למצוא בכתבה הקצרה שלפניכם.

בתור נקודת התחלה – מה היא בכלל אלרגיה?

אלרגיה מתייחסת לקשת רחבה של מחלות ושל תסמינים רפואיים שונים, כולל דרכי טיפול שונות ומגוונות כגון – אטופיק דרמטיטיס תזונה, וכדומה. אלרגיה מתייחסת בסופו של דבר על תגובת יתר, כלומר תגובה קיצונית של המערכת החיסונית של הגוף שלנו כנגד חומרים שונים אשר נכנסים לגוף שלנו, לעתים אפילו באופן קבוע ובשכיחות גבוהה יחסית. בדומה לצורה התקינה בה אמורה לפעול המערכת החיסונית בגוף האדם, המערכת החיסונית שלנו יודעת לזהות בסופו של דבר גורמים שונים שיכולים ועלולים לפגוע בגוף שלנו – לדוגמת נגיפים שונים, או חיידקים מסומים. במקרה כזה התגובה התקינה של המערכת החיסונת הינה לתקוף את המזיקים ולהשמיד אותם מהגוף שלנו. כאשר המערכת החיסונית מתבלבלת כאמור, ופוגעת בחומרים שונים אשר לא באמת פוגעים או מהווים סכנה לגוף שלנו – אזי שמדובר על אלרגיה.

כיצד פריחה אלרגית נגרמת?

אלרגיה נגרמת בסופו של דבר מהתשלובת של גורמים תורשתיים-גנטיים יחד עם חשיפה לגורמי האלרגיה השונים. כאשר מדובר על החשיפה הראשונית לאותו האלרגן, אזי שמדובר על תגובה ראשונית מאוד של מערכת החיסון הזאת, זאת כאשר התגובה הראשונה היא בדרך כלל חלשה הרבה יותר, ובמקרים רבים אפילו לא ניתן להרגיש בה. החשיפה הראשונה בעצם גוררת זכרון אלרגני, אשר בטווח הארוך ייצור את האלרגיה המוכרת והידועה לכולנו.

מהם הגורמים השונים לאלרגיה?

ניתן למצוא גורמים שונים ומגוונים להיווצרות של אלרגיה בגוף האדם, ביניהם – מזונות שונים, תרופות, כימיקלים, חרקים וחיות, פרחים, ועוד נוספים אשר יכולים לפתח תגובה אלרגנית בגוף האדם.

מה עושים במצב שבו אנחנו מגלים כי אנחנו אלרגיים למשהו?

אנשים שונים אלרגיים לכל מיני דברים. יש אנשים שאלרגיים למזונות מסוימים כמו בוטנים, אגוזים, מוצרים המבוססים על חלב הלקטוז, יש כאלה שאלרגיים לגלוטן – חולי צליאק, יש אנשים שרגילים לפרווה של בעלי חיים כמו חתולים או כלבים ויש כאלה שאלרגיים לדבורים. בנוסף, חשוב להבין כי האלרגיות באות לידי ביטוי בכל מיני רמות, כלומר יש כאלה שיחוו תסמינים מינוריים ויש כאלה שאם יחשפו לדבר אליו הם אלרגיים, יכולים ממש להימצא בסכנת חיים. גם התגובה האלרגית באה לידי ביטוי בכל מיני סימפטומים. למשל, יש אנשים שסובלים מאלרגיות בעונות מעבר וזה יבוא לידי ביטוי בצינון, הפרשות מאף והאוזניים לעומת אחרים שיחוו פריחה. לכן, יש חשיבות רבה לאבחון האלרגיה. יש כל מיני טסטים שעושים כדי לאבחן סוגים שונים של אלרגיה ואז הטיפול מותאם באופן אישי בהתאם למצב, לתסמינים ולחומרת האלרגיה. אם אתם סובלים מתסמינים אלרגניים, אין סיבה לסבול, שכן היום יש מגוון דרכים לטפל באלרגיות כמעט מכל הסוגים, הן באמצעות טיפול תרופתי או משחות מיוחדות, הן באמצעות תמיסות כמו למשל לאנשים הסובלים מקוצר נשימה כתוצאה מאלרגיות והן באמצעות שיטות הלקוחות מתחום הרפואה האלטרנטיבית כמו למשל דיקור, צמחי מרפא, כוסות רוח ועוד.